Kara Ambulansı Nedir?

Kara Ambulansı Nedir?

Mayıs 24, 2022 by Asrın Ambulans
ornek-1200x734.jpg

Acil sağlık araçlarının ve ambulansların farklı şekillerde sınıflandırıldığı bilinmektedir. Ambulanslar ise ulaşım şekillerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Ambulansların; kara, hava ve deniz ambulansları olarak üç farklı kategoriye ayrıldığı söylenebilir. Kara ambulanslarının ise kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde kategorilendirildiği bilinmektedir. Kara ambulanslarının; hasta nakil ambulansı, acil yardım ambulansı, özel donanımlı ambulanslar ve yoğun bakım ambulansı olduğu söylenebilir. Özel ambulans çözümlerimiz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kara Ambulansı Nedir?

Kara ambulansı, ambulansların ulaşım şekline göre sınıflandırılmasının bir türü olarak bilinmektedir. Kara ambulanslarının ise kullanım amaçlarına göre farklı türleri bulunmaktadır. Kara ambulansı; yoğun bakım ambulansı, özel donanımlı ambulans, hasta nakil ambulansı ve acil durum ambulansı olarak farklı türlere ayrılmaktadır.

 

Kara Ambulansı Çeşitleri

Kara ambulanslarının bir çeşidi olan acil durum ambulansı, acil durumlarda olay yerinde ve ambulans da acil müdahalelerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Acil durum anında yaralılara ve hastalara gerekli olan acil tıbbi müdahaleyi gerçekleştirecek tıbbi ve teknik donanıma sahip kara aracı olduğu söylenebilir. Bir diğer kara ambulansı çeşidi ise hasta nakil ambulansı olarak bilinmektedir.

Hasta nakil ambulansları, acil müdahalenin gerekli olmadığı durumlarda hastaların veya yaralıların naklini gerçekleştirmek için kullanılan bir ambulans çeşididir. Hasta nakil ambulansının içerisinde en az bir sağlık personelinin bulunması gerekmektedir.

Yoğun bakım ambulansı da kara ambulansı çeşitlerinden birisidir. Hastaların nakil edilmesi sırasında tedavi edilmesi ve ileri seviyede izlenmesine yönelik olarak tasarlanan bir ambulans türüdür. Yoğun bakım ambulanslarının da teknik ve tıbbi donanımların bulunması gerekmektedir.

Özel donanımlı ambulanslarda yaralılara ve acil hastalara olay yerinde tıbbi müdahale uygulamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Özel donanımlı ambulanslar, görev yaptıkları bölgenin coğrafi özellikleri de dikkate alınarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda yaralıların ve hastaların yaşı, tıbbi ve fiziki durumları da oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Şantiye Özel Ambulans

Kara Ambulanslarında Acil Sağlık Personeli

Acil yardım ambulanslarında, personelin en az 3 kişiden oluşması gerekmektedir. Bir acil tıp teknisyeni, bir sağlık personeli ve bir şoför bulunması gerektiği söylenebilir. Ambulans da sürücü olarak çalışacak kişilerin öncelikli olarak paramedik veya acil tıp teknisyeni olmaları gerekmektedir. Hasta nakil ambulanslarında ise en az bir şoför ve bir sağlık personeli olmak üzere iki kişinin görev alması gerekmektedir. Hastanın nakli sırasında ambulansta en az bir sağlık personeli hasta kabininde bulunmalıdır.

Özel donanımlı ambulanslarda ise bir sağlık personeli, bir paramedik veya hekim çalıştırılması gerekmektedir. Şoför yerine ise acil tıp teknisyeni veya paramedik çalıştırılması mümkün olabilmektedir.

Kara Ambulanslarının Üzerinde Yer Alacak İşaretler ve Yazılar

Kara ambulanslarının beyaz renkli olması gerekmektedir. Acil yardım ambulanslarının üzerinde ise kırmızı renkli ve fosforlu bir şerit bulunmaktadır. Kırmızı şerit ise en az 200 mm genişliğinde olmalıdır. Hasta nakil ambulanslarında ise lacivert renkli ve fosforlu bir şerit yer almaktadır. Yine bu şerit en az 200 mm genişliğinde olur.

Yeni doğan ve yoğun bakım kara ambulansı ise biri mavi ve biri kırmızı olmak üzere iki renk fosforlu şerit bulunmaktadır. Ambulansın sınıfını gösteren yazılar ve kırmızı hilal sembolü ise aracın iki yanında yer almaktadır. Ambulansların üzerinde sadece kuruluşa ait olan isim, logo, işaret, marka ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

Ambulans servisinin bir sağlık kuruluşu ile anlaşma yapması da mümkün olabilmektedir. Böyle durumlarda ise bu kuruluşun markası, ismi ve işareti ambulans üzerinde yer alabilmektedir. Yine de bu bilgilerin ambulans servisinin bilgilerinden daha geniş bir yer kaplamadığı söylenebilir. Ambulansların üzerinde yer alan fosforlu şeritlerin renklerinden de ambulansın hangi tür bir hizmet verdiğini anlamak mümkündür.Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara