Şehirler Arası Ambulans Seçimi

Şehirler Arası Ambulans Seçimi

Temmuz 17, 2021 by Asrın Ambulans
ambulans-sehirdisi-1200x800.jpeg

Şehirler arası ambulans seçimi medikal hizmet alırken dikkat edilmesi  ve özen gösterilmesi gereken alanlardan biridir. Şehirler arası hasta taşıma işlemlerine mesafenin herhangi bir önemli olmadan destek verilebilmektedir. Hastanın mevcut sağlık durumuna göre iki kişiden oluşan sağlık ekibi de hazır bir şekilde beklemektedir. Bu araçlar içerisinde mavi şeritli olan hasta nakil ambulansları görev yapmaktadır. Sağlık personellerinden oluşan ekibin içinde; acil tıp teknisyeni, paramedik veya şoför bulunabilmektedir. Hastalar istenilen şehirden diğer bir şehre özel araç ile gidemiyorsa bu durumda güvenli bir biçimde ve gözetim altında gidebilmek amacı ile özel ambulans hizmeti kullanılmaktadır. Özel ambulans hizmetleri sayfamızı ziyaret etmediyseniz bu linki takip edebilirsiniz.

 Şehirler arası Ambulans Nedir?

Herhangi bir şehirden başka şehre hasta taşıma işlemlerinin gerçekleştirileceği vakitlerde şehirlerarası ambulanslar devreye girmektedir. Hastane veya sağlık kuruluşu içerisinde mevcut tedavisi sona ermiş olan veya binek araçlar ile ulaşımı mümkün olmayan bireylerde sağlık ekibinin vermiş olduğu destek aracılığı ile hasta arzu ettiği bir şehirden yine farklı bir şehre götürülmektedir. Bu kapsamda şehirler arası ambulans seçimi de büyük önem arz etmektedir.

Şehirler arası ambulans seçimi de büyük önem arz etmektedir.
Şehirler arası ambulans seçimi de büyük önem arz etmektedir.

 Şehirler arası Ambulans Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta nakil ambulansı ya da şehirlerarası ambulans hasta olan kişilerin bir alandan diğer bir alana güvenli ve korunaklı bir biçimde naklinin sağlandığı araç türüne verilen addır. Gerekmesi durumunda özel nakil ambulans şirketleri bahsedilen hizmeti vermektedir. Nakiller kent içi olabileceği gibi şehirlerarası hasta nakilleri de yapılmaktadır. Şehirlerarası hasta nakil taşıtlarının belirli donanımlara sahip olması gerekmektedir. Bu araçların mevcut Karayolu Trafik Kanununa uygun bir ruhsat alması zorunlu tutulmaktadır. Ruhsatları eksik olan araçlar ise kesinlikle tercih edilmemelidir. Şehirlerarası hasta taşıma araçlarının uzun yola yüksek dayanıklı ve hasta için gerekli bütün ekipmanları barındırması gerekmektedir. Özellikle uzun yolculuklarda hastanın tedavisinden kopmaması büyük önem arz etmektedir. Bunun için hasta nakil aracı içerisinde yeterli miktarda tıbbi ekipman ve profesyonel sağlık çalışanı bulunmalıdır.

Şehirler arası ambulans seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurların başında teknolojik teçhizat ve deneyimli şoför gelmektedir.
Şehirler arası ambulans seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurların başında teknolojik teçhizat ve deneyimli şoför gelmektedir.

 Şehirler Arası Hasta Nakil Araç Donanımı Nasıl Olmalıdır?

Şehirlerarası hasta nakil ambulansları mutlaka yeterli düzeyde tıbbi ekipmana ve donanıma sahip olması gerekmektedir. Şehirlerarası nakil ambulanslarında acil olan durumlarda haberleşmeyi sağlamak amacıyla muhakkak personel el telsizi ile araç telsizi bulunmalıdır. Bununla birlikte hastanın sarsıntısız bir biçimde yolculuk yapmasını sağlamak amacıyla araçlarda özel bir süspansiyon sistemi olması gerekmektedir.

Ambulanslar sağlık hizmetleri için çok önemlidir.
Ambulanslar sağlık hizmetleri için çok önemlidir.

 Şehirler Arası Nakil Ambulansları İçinde Aranan Özellikler Nelerdir?

Şehirlerarası hasta taşıma araçlarında ilk olarak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ruhsatların bulunması gerekmektedir. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ruhsata sahip olmayan taşıtlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayrıca hasta nakil araçlarında tam donanımlı olan tıbbi nitelikteki ekipman bulundurulmalıdır. Bahsedilen tıbbi ekipmanlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Ana sedye
 • Sabit ve portatif oksijen sistemi
 • Sandalye sedye
 • Şişme atel kiti
 • Tansiyon aleti
 • Boyunluk seti
 • Temel tıbbi malzeme çantası
 • Yanık battaniyesi
 • Defibrilatör
 • Aspiratör

Temel ekipmanlar haricinde hastanın gereksinim duyabileceği ve acil durumlar içerisinde müdahale için gerekli olan ekipmanın da sağlanması gerekmektedir. Araç içinde muhakkak profesyonel sağlık çalışanı bulundurulmalıdır. Uzun yolculuk sırasında hastanın durumunun devamlı takip edilmesi gerekmektedir. Hastanın problemsiz bir biçimde naklinin sağlanabilmesi, tedavinin takip edilebilmesi ve devamını gerçekleştirebilmesi amacı ile araç içinde profesyonel sağlık çalışanı bulundurmak zorunludur. Şehirlerarası hasta nakil ambulansları içerisinde yedek sürücünün olması da büyük önem arz etmektedir. Uzun sürebilen yolculuklarda sürücüde uykusuzluk ve yorgunluk olmaktadır. Bu durum yolculuğun emniyetini tehlikeye sokmaktadır. Oluşabilecek herhangi bir kaza riskini ortadan kaldırabilmek için yedek bir sürücünün de araç içinde olması gerekmektedir.

Özel ambulans içi
Özel ambulans içi

 Şehirler Arası Hasta Nakil Hizmeti Kapsamında Süreç Nasıl İlerler?

Hasta nakil hizmeti veren firmalar belirli bir prosedüre göre hizmet vermektedir. Hasta nakil hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler ilk olarak hizmet almak istedikleri şirket hakkında bilgi edinmelidir. Daha sonra ise hizmet almak istedikleri işletmenin iletişim numaraları üstünden en az bir gün önce kayıt kişilerin oluşturmaları gerekmektedir. Şehirlerarası hasta nakil hizmeti kapsamında sürecin işlemesi şu şekilde ilerlemektedir:

 • Hizmet almak için şirkete müracaatın yapılması
 • Hasta nakil hizmet biriminin müracaat konusunda kayıt oluşturması
 • Nakli yapılacak olan hastayla iletişime geçilmesi
 • Hastanın verilmiş olan adresten alınması
 • Hasta naklinin yapılacağı hastaneye hızlı bir şekilde ulaştırılması
 • İşlemlerden sonra hastanın kendi evine teslim edilmesi

Hasta nakil süreci kapsamında hastanın herhangi bir problem yaşamaması için gerekli olan tedbirler daha önce alınmalıdır. Bunun için sağlık çalışanının mevcut hasta hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ambulans fiyatları için bu sayfamızı lütfen ziyaret edin.

 Şehirler Arası Ambulans Fiyatları Nasıldır?

Şehirlerarası ambulans hizmetinin fiyatını belirleyen birkaç tane önemli unsur bulunmaktadır. Şehirlerarası ambulans fiyatı etkileyebilen en önemli unsur naklin gerçekleştirileceği mesafenin kaç kilometre olduğu konusudur. Genellikle uygulanmakta olan ambulans fiyat belirleme tekniği sabit bir açılış ücreti üstüne yapılmakta olan kilometreye bağlı bir fiyat uygulamasıdır. Şehirlerarası ambulans hizmetinin fiyatını belirleyen başka bir unsur ise hastanın özel olan medikal ekipmana gereksinim duyup duymadığıdır. Bu kapsamda Şehirler arası ambulans hizmetinin fiyatlarında bir başka etken de şehirler arasındaki mesafeye bağlı sürücü gereksinimidir.

Şehirlerarası ambulans seçimi sıkça sorulan sorular

Şehirler arası ambulans fiyatları nelerdir?

Şehirler arası ambulans fiyatlarında fiyatı belirleyen temel unsur mesafedir.

Asrın Ambulans hangi illere hizmet veriyor?

Asrın Ambulans olarak Türkiye'deki tüm illere 7/24 hizmet vermekteyiz.

Şehirler arası hasta nakili nasıl yapılır?

Asrın Ambulans olarak sizlere şehirler arası hasta nakillerde uzman kadromuzla yardımcı oluyoruz.Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara