Omicron Varyantı Nedir?

Omicron Varyantı Nedir?

Aralık 28, 2021 by Asrın Ambulans
on-kapak-1200x675.jpeg

Omicron varyantı, Afrika’dan bölgesinden geldiği düşünülen mutasyona uğramış SARS COV-2 virüsüne verilen isimdir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından endişe verici varyantlar listesine eklenen beşinci varyant olarak da biliniyor. Afrika’da bir süre önce vaka sayılarında düşüş gözlemlenirken yeniden bir yükseliş yaşanmasına ise yeni bir dalga olarak Omicron (Nu) varyantının neden olduğu anlaşıldı. Daha önce Asya, Avrupa ve Avustralya’da da çeşitli ülkelerde ve şehirler ortaya çıkan Omicron varyantı ise, Türkiye’de de tespit edildi.

İlginizi Çekebilir: Kiralık Ambulans

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), diğer tüm üye ülkelere Omicron varyantı ile ilgili önemli bir bilgilendirme metni yayınladı. Metinde ise, “Omicron’un küresel düzeyde çok daha fazla yayılma potansiyeli vardır.” şeklinde açıklandı. DSÖ’nün yayınlamış olduğu bilgilendirme metninde ise, Omicron’un çok sayıda mutasyona sahip olan farklı bir varyant türü olduğunun altı çizilerek, yüksek seviyede bulaşıcı olabilme ve bağışıklık sisteminden kaçma potansiyelinin çok endişe verici olduğu da aktarıldı.

 Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Omicron varyantına sahip olan kişilerde; yüksek ateş, kuru öksürük, vücut ağrısı, gece terleme, tat ve koku alma hissinin kaybı gibi pek çok önemli belirti ortaya çıkıyor. Aynı zamanda aşırı halsizlik gibi olağandışı semptomlar da bu varyantla ilgili semptomlar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Özel Ambulans İzmir

 Omicron Varyantı Nasıl Bulaşır?

Omicron varyantı, daha önce karşı karşıya kaldığımız Mu ve Delta varyantlarına benzer bir şekilde, virüsün hedefteki hücrelere tutunmasını sağlayan ve “spike” (diken) proteinlerinin yapısında yer alarak çoğalma kabiliyetinde önemli bir değişime neden olan bazı mutasyonlar sonucunda ortaya çıkmıştır. Aşıların hedefinde olan spike proteinlerinde önemli bir değişime neden olması nedeni ile Omicron varyantı, diğer varyantlara göre çok daha kolay bulaşma kabiliyetine sahiptir. Virüsün bulaşması da salgının ilk başladığı zaman olduğu gibi hastaya ait vücut sıvılarına temas yoluyla ve solunum yolu ile hasta kişilerden temas yoluyla gerçekleşir.

 Omicron Varyantı Tanısı Nasıl Konuluyor?

Sıkça covid-19 virüsünün tespiti için kullanılan PCR testleri, diğer varyantlarda da görüldüğü gibi, Omicron enfeksiyonu da dahil olmak üzere pek çok COVİD-19 enfeksiyonlarını da kolaylıkla tespit edebiliyor. Diğer test türleri ve hızlı antijen tespit testleri de dahil olmak üzere herhangi bir etkisinin olup olmadığını anlamak için yürütülen çalışmalar ise, devam ediyor.

 Yeni Çıkan Her Varyant Daha mı Tehlikeli Olacak?

Virüsün genetik yapısı, aslında tüm parçalarını kodlar. Varyantlarla birlikte meydana gelen değişikliklerin virüsün hangi bölgesinde bulunduğu da büyük önem taşır. Omicron varyantında meydana gelen başlıca değişiklikler ise, virüsün vücutta yapıştığı bölgeyle doğrudan ilgilidir. Bu da aslında virüsün vücuda daha kolay bir şekilde yapışmasına yol açtı. Bu sayede Omicron varyantının virüsün bir önceki versiyonlarına göre çok daha bulaşıcı bir hastalık tablosuna neden olabileceğine dair endişeler meydana geldi.

Omicron’un yol açabileceği can kaybı oranıyla ilgili çok uzun vadeli bir çalışma günümüzde bulunmasa da COVİD-19’un diğer varyantlarında görüldüğü gibi özellikle de aşısız kişilerde ölümcül ve tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabileceği biliniyor. Bu nedenle de her yeni çıkan varyantın çok daha tehlikeli olacağı ile ilgili bilimsel bir veri de bulunmuyor.Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara