Asrın Sözlük | Ambulans Nedir?

Asrın Sözlük | Ambulans Nedir?

Ekim 22, 2021 by Asrın Ambulans
ambulans-gorsel-1200x800.jpeg

Asrın sözlük ilk kelimesi ile başlıyor. İlk sözcüğümüz olan ambulans ile Asrın Sözlük ve blog yazılarımıza başlıyoruz.

Ambulans hasta taşıma aracı olarak bilinmektedir. Lakin bu kelimenin taşıdığı anlam daha geniş bir kapsama sahiptir. Nedeni ise insan sağlığı noktasında sahip olduğu önemden kaynaklanır. Dolayısıyla ambulansın tam olarak ne olduğu, işlevi ve tarihi üzerine detaylı bilgi vermek gerekir.

 Ambulans Nedir?

Hastaneler arası hasta ve yaralı taşımaya yarayan özel donanımlı araçlara ambulans denilir. Panelvan tipi motorlu araç konumundadır. Kelimenin kökeni Latinceye dayanır. Ambulars şeklinde geçen kelime yürümek veya hareket etmek anlamını taşır. Sahip olduğu anlamlar eski tarihlerde yapılan tıbbi müdahalelerle ilgilidir.

Geçmiş dönemlerde hastalar tekerlekli sandalyeye benzeyen bir şeyle ya da taşınarak götürülmekteydi. Kelimenin orijinal anlamı bir ordunun peşinde hareket eden hareketli hastanedir. Ambulans sözcüğü Türkçeye İngilizceden geçmiştir.

Ambulans sözcüğü Türkçeye İngilizceden geçmiştir.

 Ambulans’ın Özellikleri

Ambulans beyaz renklidir. Bağlı olduğu sağlık kuruluşunun logosunu üstünde taşımaktadır. Logolar ambulansın sağ ve sol yan bölmelerinde, arka çıkış kapısı üzerinde yer alır. Bu aracın en belirgin özelliği acil durum araç aydınlatması olmaktadır. Ayrıca yüksek ses çıkaran siren sistemidir.

Türkiye’de ambulanslar üç ana başlık altında toplanmaktadırlar. Bunlar kara ,hava ve deniz ambulansları şeklindedir.

Türkiye’de ambulanslar üç ana başlık altında toplanmaktadırlar. Bunlar kara ,hava ve deniz ambulansları şeklindedir. Kara ambulanslarının işlevi diğerlerinden farklıdır. Acil yardım ambulansı , hasta nakil ambulansı , 4 sedyeli yoğun bakım ambulansı ,yeni doğan ambulansı şeklindedir. Bununla birlikte obez ambulansı, motorize ambulans ve özel donanımlı paletli kar ambulansı vardır. Her birinin hastanın hastalığı veya durumuyla ilgili işlevi bulunmaktadır. Özel ambulans fiyatları için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Acil yardım ambulansı beyaz renkli olup kırmızı reflektör kuşakla kaplı özel donanımlı müdahale aracıdır. Reflektör 20-30 cm kalınlığındadır. Bu ambulansta yer alması gereken görevliler şöyle sıralanabilir: Doktor, acil tıp teknisyeni, sürücü bulunmaktadır. Türkiye’ de son zamanlarda ambulans sürücülerinin sağlık personeli olmasına dikkat edilir.

 

 Acil Yardım Ambulansının Donanımı Nasıl Olmalıdır?

Söz konusu ambulans çeşidinde yer alması gereken malzemeler, onun donanımına işaret eder. Bu malzemeler uzun bir listeden meydana gelir. Sırasıyla açıklamak gerekirse: ana sedye, vakum sedye, faraş sedye, kombinasyon sedye başı çeker. Diğerleri travma tahtası, traksiyon atel seti, baş sabitleyici, boyunluk seti, ked kurtarma yeleği olmaktadır.

İlgili malzemeler alüminyum, vakum ve şişme ateller, pelvis kemeri, şok cihazı, solunum cihazı şeklindedir. Portatif ve sabit aspiratör, enjektör pompası, sabit tansiyon aleti olarak liste devam eder. Portatif tansiyon aleti, diagnostik set, serum askısı, puls oksimetre, kan şekeri ölçüm cihazı vardır. Termometre, kapnometre, ısı izolasyonlu kap, acil doğum seti, yanık seti, yüzük kesme makası da bulunmaktadır.

Acil yardım ambulansında yer alan en önemli malzemeler arasında şunlar gelmektedir: Oksijen maskesi, serum seti, tıbbi malzeme çantası ve ağız drenaj kiti olmaktadır.

Hasta Nakil ve Motorize Ambulansının Özellikleri

Sözü edilen ambulans, donanım ve teknik bakımdan acil yardım ambulansına benzemektedir. Kırmızının aksine mavi reflektör kuşakla kaplıdır. Burada acil tıp teknisyeni ve sürücü olmak üzere iki eğitimli görevli yer alır.

Motorize ambulans özel donanıma sahip motosiklet ambulans çeşididir. Çoklu trafik kazalarında, dar sokaklarda, yoğun trafik koşullarında ve hızlı triaj gerektiren durumlar için üretilmiştir. Bu ambulansta doktor ve sürücü bulunur. Diğer ambulans türleri gibi sürekli göreve hazır konumdadır. Hastalara hızlı biçimde ulaştıkları için hastane öncesi acil durum basamağı işlevi görürler.

 Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara