Ambulansta Olması Gereken Malzemeler

Ambulansta Olması Gereken Malzemeler

Temmuz 17, 2021 by Asrın Ambulans
acil-1200x817.jpeg

Ambulans, herhangi bir sağlık sorunu yaşandığı zaman veya karşılaşılabilecek olan kazalarda ilk müdahalenin yapılmasını sağlamak için olay yerine en kısa zamanda gelir. Geldiği zaman ise hasta veya yaralıya ilk müdahaleyi yaparak, sağlık kuruluşuna götürülene kadar da gerekli olan sağlık hizmetlerini ve ilk yardımları yapmakla görevlidir.

 Ambulansta Olması Gereken Malzemeler

Ambulans ilk müdahalelerin ve ilk yardımların yapıldığı acil müdahale aracı olarak da bilinmektedir. Bu yüzden ilk müdahalelerin uygulanabilmesi için her ambulansta mutlaka olması gereken malzemeler vardır. Ambulansta olması gereken malzemeler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Sağlık bakanlığı tarafından belirtilen adette ve çeşitte malzeme olması gerekmektedir.

Ambulans da bulunması gereken malzemelerin günlük olarak takibinin yapılması gerekmektedir. Bu şekilde eksik olan ürünlerin zamanında temin edilmesini sağlamak da mümkün olabilmektedir. Ambulanslar ise farklı beş türden meydana gelmektedir. Hasta nakil ambulansı, acil yardım ambulansı, deniz ambulansı, hava ambulansı ve yoğun bakım ambulansı olarak sayılabilir. Her ambulans çeşidine göre ise ambulansta olması gereken malzemeler farklılık gösterebilir.

En fazla bilinen ambulans çeşitlerinden birisi de hasta nakil ambulansları olarak bilinmektedir. Hasta nakil ambulanslarında; ana sedye, boyunluk seti, cenaze torbası, aspirasyon kataterleri, diagnostik set, enjektörler, idrar sondaları, idrar torbası, kelebek seti, kombine sedye, nazal oksijen katatelleri, oksijen maskeleri, portatif aspirasyon cihazı, portatif oksijen tüpü, sabit aspirasayon, sabit oksijen tüpü ve prizi, serum seti ve serum askısı, sırt tahtası, steteskoplu portatif tansiyon aleti ve steteskoplu sabit tansiyon aleti, şişme atel seti, temel tıbbi malzeme çantası, termometre, yansıtıcı görev kıyafeti olarak sayılabilir.

 Bir hasta nakil ambulansında bu malzemelerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen kriterlere uygun bir şekilde bulundurulması gerekmektedir.

Acil yardım ambulansı ve yoğun bakım ambulansı da hastalara ve kaza geçiren kişilere ilk yardım müdahalelerinin uygulandığı bir araç olduğu için içerisinde bulunması gereken malzemeler oldukça önemlidir. İçerisinde tek bir malzemenin dahi eksik bulunması durumunda hastanın hayatının tehlikeye girebileceğini söylemek mümkündür.

Acil Yardım Ambulansında Bulundurulması Gereken Malzemeler

Acil yardım ambulansında mutlaka bulunması gereken bir takım malzemeler vardır. Hastalara olay yerinde ilk müdahalelerin uygulanabilmesi için bu malzemelerin mutlaka bulunması gerekmektedir. Acil doğum seti, ana sedye, boyunluk seti, canlandırma ünitesi, cenaze torbası, enjektörler, enjektör pompası, faraş sedye, kelebek seti, portatif oksijen seti ve daha birçok malzemenin gerekli miktarlarda ambulanslarda bulundurulması gerekmektedir. İlk müdahalenin uygulanabilmesi açısından bu oldukça önemlidir.Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara