Ambulanslarda Siren ve Işık Kullanımı

Ambulanslarda Siren ve Işık Kullanımı

Ocak 10, 2022 by Asrın Ambulans
WhatsApp-Image-2022-01-10-at-20.28.32-1200x800.jpeg

Ambulans araçları çeşitli donanımlardan meydana gelmektedir. Bu donanımlardan siren ve ışığın ayrı bir önemi vardır. Elbette ki ambulanslar hizmet gereği çeşitli düzeyde sağlık araç ve gereçlerinden oluşmaktadır. Ambulanslar insanların yaşamlarını kurtarmak amacıyla onları hızlı bir şekilde sağlık kuruluşlarına yetiştirmekle görevlidir. Bu sorumluluk ambulansların hızlı olması gerektiğini göstermektedir. Bu şekilde çalışan ambulanslar genelde acil yardım ambulanslarıdır.

 Ambulanslarda Yer Alan Siren Nedir?

Ambulans sirenlerine geçiş yapmadan önce siren ne demektir bunu açıklayalım. Siren bir uyarı sistemidir. Bu uyarı sistemleri sadece ambulanslarda değil polis araçları gibi önemli hizmet araçlarında da yer almaktadır.

Ambulanslarda yer alan ve trafiği uyarmak amacıyla kullanılan sirenlere ise ambulans sireni denmektedir. Bu siren sesli bir uyarı sistemidir. Ambulanslar trafik kuralları gereğince diğer araçlardan farklı muamele görmezler. Yani trafik kurallarına aykırı davrandıklarında diğer araçlar gibi bir yaptırım uygulanır. İşte bu bakımdan sirenlerin önemi büyüktür. Özel ambulans hakkında bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edin.

Ambulansta acil olarak yetişmesi gereken bir hasta olduğunda trafikteki araçların yolu açması ve bu durumu anlaması için ambulans şoförü sireni açarak diğer araçları bu konuda uyarır. Trafikte ki diğer araçlarda kuralları ihlal etmeden ambulansa yol vermektedir.

 Ambulanslarda Siren ve Işık Kullanımı Hakkında Bilgiler

Ambulanslardaki uyarı cihazlarını ve çeşitlerini tanımlayabilmek her vatandaş için önemlidir. Bu uyarı araçlarının hem sürücüye hem hastaya hem de trafikteki diğer kişilere ayrı etkileri vardır. Özellikle ambulanslarda bu yüzden uyarı cihazları ayrı bir protokole bağlı olarak kullanılmaktadır.

Bu uyarı cihazları görsel ve işitsel olacak şekilde tasarlanmıştır. Siren uyarı cihazı işitsel uyarı cihazları arasındadır. Işık uyarı cihazı ise görsel uyarı cihazları arasındadır.

Bu uyartı cihazları acil durum dışındaki hasta nakil işlemleri içerisinde kullanılırsa trafik kazalarına bile neden olabilmektedir. Bu bakımdan özel eğitimlerle ambulanslarda siren ve ışık kullanımı yetkililere öğretilmektedir.

 Ambulanslarda Siren ve Işık Nasıl Kullanılmalıdır?

Ambulanslarda siren ve ışık yanlış kullanıldığında en başta kazalara sebebiyet vererek trafikteki diğer insanların bu konuya duyarlı oluşunu azaltmaktadır. Bu bakımdan bu uyarı sistemlerinin doğru kullanılması şarttır.

İdeal bir uyarı sistemi olan ışık sistemleri sürücüleri duyarlı hale getirmektedir. Bu görsel uyarı sistemi sürekli yanıp sönen, hava durumuna göre ayarlanabilen ve farklı renklerden meydana gelen ışıklardır. Bu ışıklar sayesinde ambulanslar dikkat çeker ve ulaşabilmeleri gereken sağlık kuruluşuna zamanında ulaşabilir.

Görsel uyarı sistemlerinden beyaz ışık uzun mesafede görünürlüğü arttırmaktadır. Kırmızı ve mavi ışık ise çok aydınlıkta ya da karanlıkta zayıf etkili olabilmektedir. Sarı ışık ise uzun mesafede iyi görünmektedir. Ambulanslardaki ışık kullanımı da bu ve bunun gibi pek çok kurala göre gerçekleştirilmektedir.

Sesli bir uyarı sistemi olan siren ise farklı tonlamalarda olabilmektedir. Bu siren sesleri artıp azalarak ya da kesik kesik duyulmaktadır. Bu sistem otomatik çalışabileceği gibi manuel de çalışabilmektedir. Örneğin otomatik çalışan siren sisteminde yavaş ve hızlı olmak üzere iki farklı kategori olabilir.

Bu konu hakkında eğitim almış olan ambulans yetkilileri siren kullanımını da bu protokole göre kullanmaktadır. Bu bakımdan özel ambulans tercihlerinizi kaliteli personellerden meydana gelen www.asrinambulans.com.tr sitesinden araştırarak bulabilirsiniz.

 Ambulanslardaki Siren ve Işık Kullanımıyla İlgili Unutulmaması Gerekenler

İşitsel uyarı sistemi olan sirenlerin ve görsel uyarı sistemi olan ışıkların kullanımında bazı unutulmaması gereken önemli noktalar vardır. İşte bu noktalar şöyle sıralanmaktadır:

  • Uyarı sistemleri gerek görsel olsun gerekse işitsel olsun doğru zamanda doğru amaç için kullanılmalıdır.
  • Uyarı sistemleri yanlış bir amaç için kullanıldığında trafik kazalarına yol açmaktadır.
  • Uyarı sistemlerini kullanmak demek otomatik geçiş üstünlüğüne sahip olmak demek değildir.
  • Uyarı sistemleri sürekli ve gereksiz kullanıldığında diğer sürücülerde olan duyarlılığı azaltmaktadır.
  • Kazalardaki sorumluluk uyarı sistemlerinin kullanımına bağlı değildir.
  • Sürücüdeki heyecan ve adrenalini arttıran siren kullanımıdır.
  • Uyarı sistemleri oluşturulan standart protokole göre kullanılmalıdır. Bu protokolün dışına çıkılmamalıdır.

Ambulanstaki hasta kalp krizi geçirdiyse sesli uyaranlar kullanılmamalıdır. Yani görsel ve sesli uyaranların kullanımında hastanın durumu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ambulanslardaki Siren ve Işık Kullanımının Amacı Nedir?

Ambulanslardaki siren ve ışığın doğru kullanılması işte bu amaca bağlıdır. Öncelikle bilinmesi gereken ambulansta kullanılan bu uyarı sistemleri ambulans şoförüne geçiş üstünlüğü vermez. Buradaki amaç ambulansın trafikteki diğer araçlardan geçmesi için izin almasıdır. Yani siren ve ışık gibi uyarı sistemleri geçiş üstünlüğü verilmesi amacıyla izin alınmasını sağlamaktadır. Duyarlı olan vatandaşlar da bu durumu siren ve ışık sayesinde anlayarak ambulans gibi önemli hizmetler veren kurumsal araçlara yol geçiş hakkını vermektedir.Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara