Ambulans Tarihi

Ambulans Tarihi

Ocak 12, 2022 by Asrın Ambulans
tarih-ambulans.jpeg

Günümüz de acil müdahalelerde kullanılan yaralı hasta vb. kişileri taşıyan ambulanslar hayatın olmazsa olmazıdır. İlk müdahale hizmetlerinden uzun yıllar önce bile çeşitli vasıtalar ambulans görevini üstlenmiştir. Günümüze kadar gelen ambulans kelimesi İngilizce ambulance kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Uzun yıllara dayanan ambulans tarihi bir çok vasıtanın kullanılması ile günümüze lüks ve konforlu araçlar halinde dahil olmuştur. Latince ambulare yürümek ve hareket etmek anlamına gelmektedir. Eski dönemlerde tıbbi müdahalelerde hastaların tekerlekli sandalye vb. şeylerde itilerek götürülmesi anlamlarına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ambulans Nedir?

Geçmişten Bugüne Ambulans Hizmeti

Tarihte ilk ambulans benzeri ve o niyetle kullanılan araç 1487 yılında malaga kuşatması esnasında İspanyol ordusu tarafından kullanılmıştır. Buna benzer yakın tarihler de atlı arabalar ve uçan ambulans denilen araçlarla yaralı ve hastalar taşınmıştır. 1832 yıllarında ise Londra’da kolera hastalarını taşımak üzere atlı ambulanslar kullanıldı. Böylelikle sıklıkla savaş alanında kullanılan ambulanslar artık sivil kişilere de hizmet sağlamaya başladı. Bu hizmetlerden sonra 1869 yılında New Yorkda hastanede hastaları daha kolay taşımak için atlı ambulans servisi kuruldu. 30 saniye gibi zamanda hizmete hazır halde bulunduruldu.

Atlı Ambulanslar

Bu ambulans araçların içerisinde hastaya müdahale için atel, mide pompası ve morfin gibi önemli ekipmanlar bulunduruldu. 1887 yılında ise halka açık şekilde hizmet vermesi için St John ambulans tugayı kuruldu. Böylelikle ambulans hizmeti sivil vatandaşlara da yaygın hale getirildi. İlk olarak ise tam gün süreli ambulans hizmeti 1897 yılında Londrada hizmet vermiştir. Tam anlamıyla hasta ve yaralılara taşıma hizmeti o yılda başlamıştır. Daha sonra ilk motorlu ambulansın kullanılması 1899 yılında Abd Chicago da Michael Reese hastanesinde hizmete girmiştir. Bunun ardından motorlu ambulanslar Londra’da da görülmeye başlanmıştır. Kiralık ambulans için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Savaşta Ambulans Hizmetleri

Birinci ve ikinci dünya savaşında motorlu kara ambulanslarının yanı sıra tren, gemi, uçak, helikopter gibi araçlarla da hastaneye yaralı taşınmıştır. Özelikle Kore ve Vietnam savaşlarında aktif şekilde helikopterler ile taşıma yapılmıştır. Savaş yaralılarının bölgeden taşınması ilk olarak helikopterle 1942 yılında burma da Abd ordusu tarafından yapılmıştır. Daha sonraki zamanlar da ise Almanya ve İskandinav ülkelerinde hava kurtarma örgütleri kurulmuştur. Bunun yanı sıra bu alanda personeller yetiştirilmeye başlanmıştır.

Ambulansta Hizmetin Gelişmesi

1960 yıllarının sonuna doğru ABD ve Fransa ülkelerinde ambulansların içerisinde paramedik ve hekimlerin yer alması ile daha kaliteli ve hızlı şekilde hizmet sunulmuştur. 1970’li yıllarda ise telsiz kullanımı acil sağlık hizmetlerinde büyük ilerlemeye sebep olmuştur. Daha yaygın şekilde iletişim olması birçok noktaya kolay ulaşım ve konuşma fırsatı vermiştir. 1971 yılından sonra ise hastane ve sağlık hizmetlerinde belirli ülkeler hizmeti iyileştirmeye başlamışlardır. Daha sonra hastanelerde helikopter ve birçok sağlık aracı kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle sağlık hizmeti ciddi şekilde gelişmeye adım atmıştır.Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara