Ambulans No ve Acil Numaralar

Ambulans No ve Acil Numaralar

Ocak 10, 2022 by Asrın Ambulans
WhatsApp-Image-2022-01-10-at-19.35.21-1200x960.jpeg

Acil numaralar insanlar tarafından merak edilmekte ve herhangi bir durum karşısında araştırılmaktadır. Bu numaraların bilinmesi sıklıkla hayat kurtarıcı olduğundan mutlaka öğrenmek gerekir. Olaylara ve durumlara hızlı müdahale edilmesi, acil durumların çözülmesi için bu numaraların bilinmesi gerekir. Özellikle ambulans no ve acil numaralar herkesin bilmesi gereken numaralardır. Ambulans için vatandaşların 122 telefon hattını aramaları gerekir.

 Acil Durum Numaraları

112 Acil: Polis, Ambulans, itfaiye ve yangın ihbarlarını tüm vatandaşlar 112’yi tuşlayarak yapabilir.

110 İtfaiye: Yangın ve bu gibi olaylar ile ilgili 110 itfaiye hattı aranır.

155 Polis İmdat: Mağduriyetler, şikayetler ve suçlarla ilgili tüm olayları 155 polis imdat hattını tuşlayarak bildirmeniz gerekir. Trafik kazalarında ve herhangi bir trafik ihlalinde de 155 aranır.

156 Jandarma: Herhangi bir suç işleneceğine dair mağduriyetler, bir suçla ilgili tanıklık durumları, can güvenliğinizi tehdit eden herhangi bir endişe durumlarında bütün sabit hatlardan 156’yı tuşlayabilirsiniz. 156 arandığında bulunduğunuz ilin Jandarma birimi hatta bağlanır. Eğer farklı bir ilden ihbarda bulunmanız gerekirse farklı bir kod kullanılmalıdır.

İhbar ve Şikayet Numaraları

Herhangi birini şikayet etmek ya da bir suç işlendiğinde suçluyu ihbar etmek için aranması gereken numaralar bulunmaktadır. Bu numaraların bilinmesi halinde işlenen suçların zanlıları daha kolay bir şekilde cezalandırılır. İhbar ve şikayet numaraları şu şekildedir:

150 Bimer: Bimer devletin vatandaşların bağlantı kurmalarını sağlamak için kurduğu bir hattır. İsteyen herkes Bimeri arayarak şikayette bulunabilir. Tüm ihbarlar burada toplanarak çözüme bağlanır.

153 Zabıta Çağrı Merkezi Telefonu: Bulunduğunuz bölgede herhangi bir kamu düzenini bozucu durum ya da huzur bozucu bir olayla karşılaşıldığında Zabıtaların aranması gerekir.

157 İnsan Ticareti Acil Yarım Hattı: Bir bölgede ya da bir yerde insan ticareti yapıldığını düşünen ve bu konuyla ilgili şikayeti olan kişilerin araması gereken telefon numarasıdır.

178 RTÜK: İnsanların ahlaki değerlerine zarar verecek ya da toplumun düzenini bozacak herhangi bir yayın karşısında tüm vatandaşların bu hattı arama hakkı bulunmaktadır.

184 Sigara İhbar Hattı: Sigara içmeyen kişiler sağlıklarını tehdit edici ve yasaları delici bir durumla karşılaştıklarında şikayet için bu hattı aramaktadır.

189 Maliye İhbar Hattı: Maliye ile ilgili sorunu bulunan tüm vatandaşlar bu hat üzerinden yetkililer ile iletişim kurabilir.

181 Alo Gürültü Şikayet Telefon Hattı: Çevrenizde fazla gürültülü bir durum oluştuğunda bu hat üzerinden şikayette bulunmak mümkündür.

Acil Numaraları Bilmenin Önemi

Hemen ya da hızlı müdahale gerektiren durumlar karşısında tüm vatandaşların ilgili birimleri araması oldukça önemlidir. Bu sayede zarar verebilecek tüm durumlar ve olaylara müdahale edilerek kötü olayların yaşanması engellenir. Özellikle acil durum numaralarını mutlaka herkesin bilmesi gerekir.Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara